Nyquista White

Muzyka w służbie zdrowia

23 lutego, 2022
To jak odbieramy daną muzykę jest wypadkową wielu naszych doświadczeń. Nasze odczucia zależą między innymi od środowiska, w którym dorastaliśmy, od tego czego słuchali nasi rodzice lub rówieśnicy, ale także od wychowania, wiedzy muzycznej, a nawet aktualnego nastroju.

Muzyka w służbie zdrowia

23 lutego, 2022

Z artykułu dowiesz się:

  1. Kiedy muzyka może leczyć
  2. Jak „słyszy” nasz mózg
  3. Jak odbieramy muzykę
 

Co się dzieje, gdy muzyka jest częścią opieki zdrowotnej?

 To jak odbieramy daną muzykę jest wypadkową wielu naszych doświadczeń. Nasze odczucia zależą między innymi od środowiska, w którym dorastaliśmy, od tego czego słuchali nasi rodzice lub rówieśnicy, ale także od wychowania, wiedzy muzycznej, a nawet aktualnego nastroju.

 

Jak słyszymy muzykę

Wszystko zaczyna się od bodźca słuchowego przekazywanego do mózgu w reakcji na dźwięk. Wszystkie impulsy najpierw są sortowane, kojarzone z daną emocją i następnie trafiają do ciała migdałowatego, które łączy je z konkretnymi uczuciami. Jeśli np. melodia smutnej piosenki kojarzy nam się z lękiem, w ciele migdałowatym impuls jest kojarzony z negatywnymi uczuciami lub stresem, który potem jest przekazywany do reszty organizmu. Ten sam impuls, nieco później i inną drogą trafia także do kory mózgowej, w której dochodzi to interpretacji poznawczej. To właśnie tam pojawiają się pytania takie jak co to za utwór, kto jest autorem i czy faktycznie powinniśmy odczuwać niepokój. Jeśli informacja z kory mózgowej jest z zgodna z tą z ciała migdałowatego, to jest ona ponownie tam wysyłana i wzmacniana. Jeśli występuje niezgodność wysyłana jest informacja, której zadaniem jest modyfikacja początkowej, emocjonalnej reakcji.

Muzykoterapia w praktyce

Muzyka jest powszechnie stosowana w opiece zdrowotnej ze względu na swój zazwyczaj pozytywny wpływ. Natomiast należy pamiętać, że nawet spokojna muzyka, która danej osobie kojarzy się z czymś niepokojącym lub nieprzyjemnym, może wywoływać negatywne emocje. Należy więc indywidualnie i ostrożnie dobierać muzykę na podstawie obserwacji reakcji pacjentów lub informacji przez nich dostarczonych. Istnieją techniki, w których muzyka jest komponowana indywidualnie dla pacjenta. Należy być jednak ostrożnym by muzyka,  która miała stwarzać odprężającą atmosferę, w rzeczywistości nie prowadziła np. do zwiększenia akcji serca. Indywidualnie tworzone ścieżki dźwiękowe mogą być z powodzeniem stosowane np. w leczeniu szumów usznych, jednej z bardzo częstych dolegliwości słuchowych. Muzyka jest również formą terapii w przypadku mizofonii, czyli nadwrażliwości na pewne określone dźwięki. W przypadku leczenia tych schorzeń dla pozytywnych efektów chory praktycznie cały czas musi słuchać określonych dźwięków i raczej nie przebywać w ciszy.

 

Muzyka a nasze subiektywne uczucia

Muzyka w odpowiednim kontekście i z właściwą osobą może prowadzić do wzrostu częstości akcji serca, zintensyfikować wydzielanie endorfin, a także poprawiać odporność poprzez zwiększoną produkcję immunoglobiny. Od dawna istnieje powiedzenie, że muzyka łagodzi obyczaje, a dodatkowo słuchana z odpowiednią osobą i w odpowiednim kontekście, może  tworzyć i wzmacniać wspomnienia lub wpływać relaksacyjnie  obniżając tętno i ciśnienie krwi. Warto więc już dziś poza perfekcyjnym wnętrzem, którego projekt i adaptację możemy dla Ciebie przygotować, uważnie i w sposób przemyślany wybierać muzykę, którą chcemy w nim słuchać.