Nyquista White

DIY w akustyce: Praktyczne porady dotyczące tworzenia własnych paneli akustycznych, budek i pokojów wygłuszających.

18 kwietnia, 2024

DIY w akustyce: Praktyczne porady dotyczące tworzenia własnych paneli akustycznych, budek i pokojów wygłuszających.

18 kwietnia, 2024

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób poszukuje sposobów na poprawę jakości dźwięku w swoich domach lub wyizolowanie przestrzeni wewnątrz lokalu tak by stworzyć budkę akustyczną. Takie rozwiązanie jest bardzo przydatne dla osób, które często ćwiczą grę na instrumencie, co może utrudniać funkcjonowanie i zaburzać komfort innych domowników. Wiele z tych rozwiązań wymaga zakupu drogich sprzętów lub usług profesjonalistów, jednak część z nich można wykonać samodzielnie, kupując gotowe produkty i umieszczając je w odpowiednich miejscach.

Panele akustyczne

Panele akustyczne to ustroje służące do redukcji czasu pogłosu, wykonane z materiałów o wysokim współczynniku pochłaniania dźwięku. Do takich materiałów należy między innymi pianka akustyczna lub wełna mineralna, które można umieścić w ramie płyty MDF lub innego materiału sztywnego, a następnie obić tkaniną akustyczną. Gotowe panele można zamontować na ścianie lub suficie. Odrobinę trudniejszą lub zwyczajnie bardziej czasochłonną wersją takiego panelu, jest panel dwustronny, który umieszcza się na podwieszeniu parędziesiąt centymetrów od sufitu. Sposób wykonania takiego panelu jest ten sam, jednak jego skuteczność jest większa ze względu na podwojenie powierzchni pochłaniającej dźwięk – taki ustrój absorbuje zarówno dźwięki z dołu, jak i te z góry, odbite od sufitu. Innym rozwiązaniem jest materiał otwartokomórkowy, wykonany ze sprasowanych włókien poliestrowych oraz filcu. Jest on bardzo skuteczny w wygłuszaniu wysokich częstotliwości oraz łatwy w montażu, ponieważ wystarczy go jedynie przykleić do ściany. Nasza firma, nie tylko zajmuje się szeroko pojętymi usługami akustycznymi, takimi jak audyty, pomiary oraz symulacje akustyczne, ale również produkcją materiałów akustycznych tego typu. Wspomniany produkt w naszym asortymencie nosi nazwę EcoWall i jest dostępny w różnych kolorach oraz różnych grubościach. Im grubszy materiał tym wyższy jest jego współczynnik pochłaniania, a więc większa również jego skuteczność.

Budki akustyczne

W celu wykonania budki akustycznej warto zapoznać się odrobinę z podstawami architektury, żeby konstrukcja była solidna i bezpieczna dla jej użytkowników. W przypadku izolacji akustycznej tego typu budek, najlepiej sprawdzi się pianka wtórnie spieniana w połączeniu z membraną akustyczną z litej gumy lub gumokorka. Pianka, dzięki swym właściwościom, będzie częściowo pochłaniała dźwięk, natomiast membrana służy do ich blokowania. Taki system można również wzbogacić o płytę gipsowo-włóknową, która zwiększając ciężar całej konstrukcji przegrody, zwiększa również jej izolacyjność. Od tego, czy chcemy się odizolować od dźwięków na zewnątrz budki lub zablokować dźwięki w jej wnętrzu przed przedostawaniem się na zewnątrz, zależy umiejscowienie i montaż takiego systemu. Zwykle umieszcza się go tak, aby pianka znajdowała się bliżej źródła niepożądanych dźwięków, przeważnie pokrywając całą przegrodę – w tym wypadku całą konstrukcję. Naszym nowym systemem izolacyjnym, który świetnie sprawdzi się w izolacji dźwięku jest SilenceMat, który można łatwo montować przyklejając go bezpośrednio do ściany. Dodatkowo jest on wykończony wspomnianym wcześniej produktem EcoWall, który ma dodatkowo właściwości pochłaniające oraz dekoracyjne.

Poprawa warunków akustycznych w pomieszczeniu

Jeśli nasze pomieszczenie ma złe warunki akustyczne i słyszymy, że za bardzo „odbija się w nim głos”, mamy do czynienia ze zbyt długim czasem pogłosu. W takim wypadku dobrym rozwiązaniem są wspomniane wcześniej panele akustyczne. Jednak czasami wystarczy znacznie prostszy zabieg, jakim jest zawieszenie odpowiednich kurtyn akustycznych lub położenie dobrze dobranego (akustycznie) dywanu. Warto również pamiętać o meblach – kanapy lub fotele tapicerowane, potrafią w pewnym stopniu poprawić warunki akustyczne, absorbując fale dźwiękowe.

Mimo, że sposobów na poprawę warunków akustycznych w pomieszczeniu jest wiele, warto pamiętać, że robiąc coś „na oko” możemy czasem zmarnować mnóstwo czasu i pieniędzy na rozwiązania, które przyniosą finalnie ledwie zauważalne efekty. W celu uniknięcia rozczarowania, najlepiej jest najpierw zbadać pomieszczenie, wykonując pomiary lub symulacje akustyczne. Takie badania pozwalają ocenić skalę problemu i znaleźć najlepsze rozwiązania akustyczne dla naszego pomieszczenia.

Chcesz dowiedzieć się więcej o tym jak wykonać własne panele akustyczne? Potrzebujesz porady w kwestii akustyki w twoim mieszkaniu? 

Skontaktuj się z nami. 

Formularz kontaktowy