Z tego artykułu dowiesz się :
- Jak być Eko w akustyce?
- Co to Hi-fi oraz Lo-fi w ekologii akustycznej
- Jak działa ekologia akustyczna w biurach
Co to jest ekologia akustyczna?
Pojęcie ekologii akustycznej pojawiło się w terminologii naukowej w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Termin ten odnosi się do wszelkich relacji pomiędzy otaczającymi nas dźwiękami, tymi przyjemnymi jak np. muzyka, odgłosami natury, przemysłu, jak i również wszelkiego rodzaju hałasu, który jak wiemy każdy z nas może odbierać i interpretować inaczej. Dziedzina ta zajmuje się głównie zależnościami i reakcjami człowieka na otaczające go dźwięki. Duży nacisk stawia się również na uświadamianie społeczeństwa o zagrożeniu hałasem, który w nurcie ekologii akustycznej , często jest określany jako skutek uboczny wzmożonej urbanizacji i rozwoju. Również zagadnienia takie jak wpływ hałasu na siedliska zwierząt i ekosystem, są przedmiotem licznych badań z zakresu ekologii akustycznej. Wystarczy zwrócić uwagę np. na fakt, że w wielkich miastach obserwujemy coraz mniejszą różnorodność gatunków ptaków, co spowodowane jest bezpośrednio coraz większym zanieczyszczeniem hałasem.
Hi-fi oraz Lo-fi w ekologii akustycznej
Termin Hi-fi w określeniu do dźwięków zazwyczaj kojarzy nam się zazwyczaj z wysoką jakością odzwierciedlenia odtwarzanego dźwięku audio względem nagranego lub nagrywanego oryginału. W ekologii akustycznej nazwa ta odnosi się do pejzaży dźwiękowych, w których wszystkie dźwięki są wyraźnie słyszalne i rozróżnialne, a każdy z nich zajmuje oddzielną przestrzeń akustyczną. Przykładem takiego pejzażu dźwiękowego mogą być wspólnie grające instrumenty podczas koncertu symfonicznego. Zjawiskiem przeciwnym, w którym dźwięki wydają nam się odległe i ciche i jednocześnie nie są słyszalne wyraźnie ze względu na dominujący i często maskujący charakter hałaśliwych dźwięków, nazywamy pejzażami lo-fi. Spotykamy się z nimi najczęściej na obszarach miejskich o wysokim stopniu urbanizacji.
Czym zajmują się specjaliści z zakresu ekologii akustycznej
Naukowcy z dziedziny ekologii akustycznej próbują odpowiadać np. na pytania jak krajobrazy dźwiękowe i towarzyszące im zmienne warunki atmosferyczne wpływają na zachowania różnych gatunków zwierząt. Badają konsekwencje i wpływ przebywania w hałaśliwym środowisku na samopoczucie oraz jakość życia ludzi. Co ciekawe wiele pomocnych danych w tym zakresie można pozyskać analizując tworzone i aktualizowane co kilka lat mapy akustyczne danych terenów, które często połączone są ze szczegółowymi zaleceniami dotyczącymi ograniczenia hałasu i planowania urbanistycznego na danym terenie. Uczeni nie przechodzą również obojętnie obok często negatywnego wpływu człowieka na krajobrazy dźwiękowe. Dziedzina zajmująca się dźwiękiem i stawiająca go na pierwszym miejscu, przyciąga również wielu kompozytorów. Istnieje wiele podejść do dźwiękowego odzwierciedlania przestrzeni, od czysto dokumentalnej, kiedy skupiamy się na jak najbliższym odwzorowaniu rzeczywistych dźwięków środowiskowych po czysto abstrakcyjne, gdzie ograniczeniem jest jedynie wyobraźnia artysty kompozytora. Ekologia akustyczna to stosunkowo nowa dziedzina, która dopiero się rozwija, natomiast bez wątpienia jest to niezwykle ciekawe, szerokie i bardzo przyszłościowe zagadnienie.
Problemy zmian klimatycznych oraz trudności ze składowaniem odpadów oraz ponownym przetwarzaniem materiałów, w ostatnim czasie stał się niezwykle aktualny i popularny. Z każdej strony jesteśmy atakowani informacjami dotyczącymi globalnego ocieplenia i możliwymi konsekwencjami tego zjawiska. Aktywiści zachęcają nas do zaprzestania korzystania z jednorazowych reklamówek, sztućców oraz plastikowych kubeczków. Staramy się ograniczać ilość produkowanych śmieci oraz korzystać z rzeczy wielokrotnego użytku, czy w dobie mody na bycie ekologicznym można być tez „eko” chcąc poprawić akustykę w swoim domu lub biurze?
Bycie „eko” w Akustyce
Jako świadomi konsumenci, coraz częściej zanim coś kupimy, sprawdzamy z czego zostało to wyprodukowane i czy jest możliwy recykling oraz ponowne wykorzystanie. Jako producent materiałów akustycznych, chcąc sprostać oczekiwaniom rynku, przygotowaliśmy ekologiczną linie produktów PET. Produkty te stworzyliśmy z włókien poliestrowych uzyskiwanych w procesie recyklingu plastikowych butelek. Warto zaznaczyć, że materiał ten, dzięki swoim parametrom technicznym, może być dowolnie docinany, a poza tym jest lekki oraz posiada wysoki współczynnik pochłaniania dźwięku. Bez problemu można dzięki nim tworzyć dowolne bryły przestrzenne, które poza poprawą warunków akustycznych mogą bardzo ciekawie wyglądać. Bycie „eco akustykiem” lub ekologicznym klientem branży akustycznej jest więc jak najbardziej możliwe !
Mobilne ECO biuro
Jeśli chcesz w swoim biurze lub salonie wystawowym pokazać, że jesteś ECO, a jednocześnie cenisz sobie minimalizm, elastyczność i nowoczesny styl, świetnym rozwiązaniem mogą być ażurowe ścianki działowe ECOWALL PATTERN, które wizualnie oddzielą przestrzeń, dodadzą charakteru wnętrzu oraz zapewnią Twoim pracownikom poczucie prywatności. Co ważne, ażurowa konstrukcja nie ograniczy dostępu światła oraz nie ograniczy możliwości komunikacji między nimi. To lekkie i mobilne rozwiązanie może również z łatwością zostać przeniesione i umieszczone w innej części pomieszczenia zgodnie z nową aranżacją wnętrza. Jeśli jednak chciałbyś, aby każdy z pracowników na swoim stanowisku pracy miał maksymalną ciszę i ograniczony kontakt wzrokowy z współpracownikami, koniecznie sprawdź nasze ekologiczne ekrany akustyczne Ecoscreen. Dzięki temu rozwiązaniu, będziesz w stanie dowolnie modyfikować przestrzeń swojego biura w zależności od aktualnych potrzeb, jednocześnie dbając o komfort pracy i poczucie prywatności pracowników.
W naszej ofercie znajdziesz również ekologiczne panele akustyczne pochłaniające dźwięk, które według Twojego pomysłu możemy dowolnie dociąć lub wyżłobić (dbając oczywiście o zachowanie odpowiednich parametrów akustycznych). Dostępne są także ekologiczne baffle pet, które dzięki wysokiej klasie ogniowej oraz ażurowej konstrukcji podtrzymującej, z powodzeniem mogą znaleźć zastosowanie w wielkopowierzchniowych galeriach handlowych, open space lub korytarzach. Co więcej dzięki lekkiej i łatwo modyfikowalnej ażurowej konstrukcji nie będą utrudniać dostępu do niezbędnych instalacji technicznych, wentylacji czy oświetlenia
Oczywiście wszystkie proponowane przez nas rozwiązania możemy dostarczyć Ci w wybranych przez Ciebie kolorach, aby maksymalnie dopasować je do Twoich potrzeb lub identyfikacji wizualnej Twojej marki.
design: BIT CREATIVE Barnaba Grzelecki, photos: Katarzyna Seliga-Wróblewska, Marcin Wróblewski / Fotomohito