Skuteczność planowanych rozwiązań
Zmieniamy przestrzeń dla Twojego komfortu.
Każda solidna konstrukcja zaczyna się od fundamentu. W naszym przypadku jest to izolacja akustyczna. W realizowanych przez nas projektach, koncentrujemy się na znalezieniu najbardziej skutecznego rozwiązania przy możliwie jak najniższym koszcie. Jeżeli wymagane rozwiązanie nie istnieje na rynku, tworzymy je sami. Od wielu lat projektujemy i wykonujemy zaawansowane systemy izolacji akustycznej, dostosowane do indywidualnych potrzeb danej inwestycji. Wszystko po to, aby zmieniać otaczającą nas przestrzeń i zapewniać najwyższy komfort akustyczny.

Poziom hałasu
Jak wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie.
W codziennym życiu nieustannie narażeni jesteśmy na hałas – w pracy, w szkole czy w domu. Rosnące natężenie ruchu, coraz większa liczba osób w aglomeracjach miejskich oraz szybsze tempo życia sprawiają, że niepożądane dźwięki docierają do nas zewsząd. Efektem tego może być większy stres, rozdrażnienie, zmęczenie, bezsenność, spadek koncentracji i efektywności w pracy. Odpowiednio zaprojektowana izolacja akustyczna przegród budowlanych jest rozwiązaniem tych problemów.
Więcej o wpływie hałasu dowiesz się tutaj.
Usłysz różnicę
Sprawdź jakie korzyści może przynieść poprawa akustyki.
Uzyskaj bezpłatną poradę eksperta.
Nadmierny hałas, przedostający się z jednego pomieszczenia do drugiego lub z zewnątrz, wpływa na naszą sprawność psychofizyczną. Jednakże to, w jaki sposób reagujemy na otaczające nas dźwięki, zależy od sytuacji, w której się znajdujemy. Innej ciszy potrzebujemy w nocy podczas snu, a innej podczas pracy w biurze czy w zakładzie produkcyjnym.
Hałas więc możemy zdefiniować jako dźwięki niepożądane w danym miejscu, czasie i okolicznościach. Ważne jest, aby dostosować izolację akustyczną do panujących warunków.
Dźwięk bezpośredni

Przegroda bez izolacji

Przegroda z systemem Nyquifix

Ściany
Przemyślane i sprawdzone konstrukcje.
Ściany powinny skutecznie tłumić hałas, przedostający się pomiędzy sąsiadującymi pomieszczeniami. Ich wysoką izolacyjność akustyczną możemy uzyskać za pomocą takich czynników jak: duża masa, konstrukcja wielowarstwowa, wysoka tłumienność, szczelność materiału, czy odpowiednia jakość wykonania. Należy jednak pamiętać, że dźwięk rozchodzi się we wszystkich kierunkach i przenoszony jest zarówno przez powietrze, jak również przez wprawione w drgania sąsiadujące przegrody. Musimy więc wziąć pod uwagę wszystkie rodzaje transmisji dźwiękowej.
Chcesz wiedzieć jak wygląda nasz proces projektowania?
Nyquifix to system do izolacji istniejących przegród budowlanych. Jest to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich osób potrzebujących ciszy i spokoju, bez konieczności wykonania dużych remontów. Dzięki całkowitemu wyeliminowaniu podkonstrukcji, Nyquifix stanowi tzw. pływającą powierzchnię, zapobiegając tworzeniu się mostków akustycznych.
Grubość całego systemu, składającego się z 3 izolacyjnych warstw to zaledwie 47mm. System w zależności od rodzaju ściany i przenoszenia bocznego zapewnia zwiększenie izolacyjności o 9 – 14 dB.
Nyquifix Pro to wielowarstwowy system izolacji akustycznej, przeznaczony do izolacji istniejących przegród budowlanych. Składa się on z 5 niezależnych warstw izolujących, o różnej strukturze i gęstości. Warstwy w postaci sprężystej pianki o dużej gęstości oraz ciężkiego podkładu antywibracyjnego o niskiej sztywności dynamicznej, zapewniają wysoki poziom tłumienia drgań.
Podwójna warstwa płyt włóknowo-gipsowych oraz elastyczna masa uszczelniająca, dociążają ścianę, tworząc silną barierę izolacyjną. Łączna grubość systemu wynosi 63 mm. W zależności od rodzaju ściany i przenoszenia bocznego Nyquifix Pro zapewnia zwiększenie izolacyjności o 12 – 18 dB.
Podłogi
Izolacja od każdego rodzaju hałasu.
Izolacyjność akustyczna podłogi zależy od jej masy, konstrukcji części nośnej oraz zastosowanych warstw izolacji akustycznej. Zazwyczaj żelbetowe stropy mają odpowiednią grubość (min. 20 cm) aby zapewnić skuteczną izolację od dźwięków powietrznych. Jeżeli jednak pod podłogą nie ma odpowiedniej warstwy wibroizolacji problem mogą stanowić dźwięki uderzeniowe. Aby je wyeliminować najlepiej zastosować specjalistyczne podkłady oraz pływającą konstrukcję, składającą się z kilku niezależnych warstw.
Sprawdź nasze gotowe rozwiązania do izolacji.
Podkład podłogowy Shock Mat można stosować pod wszystkie typy podłóg: parkiet, panele podłogowe, gres, terakotę, PCV, podłogi sportowe czy deskę warstwową. Charakteryzuje się bardzo niską sztywnością dynamiczną, dzięki czemu doskonale sprawdza się jako wibroizolator. Shock Mat stanowi świetną izolację akustyczną podłóg od dźwięków uderzeniowych i materiałowych.
Może być używany wraz z ogrzewaniem podłogowym oraz innymi instalacjami znajdującymi się w wylewce. Shock Mat można stosować w obiektach przemysłowych oraz użyteczności publicznej.
Silent Mat to podkład izolacyjny pod wykładziny dywanowe oraz obiektowe. Doskonale nadaje się do obiektów takich jak biura, hotele, szkoły lub domy jedno- i wielorodzinne. Charakteryzuje się wysoką izolacyjnością od dźwięków powietrznych i uderzeniowych. Stanowi również dodatkową izolację termiczną.
Budowa otwarto-komórkowa oraz duża elastyczność gwarantuje nie tylko dobre właściwości akustyczne, ale także wysoki komfort użytkowania. Stwarza efekt miękkiego dywanu oraz niweluje nierówności powierzchni. Silent Mat występuje w grubościach 5, 10 oraz 20 mm.
Sufity
Kompleksowe rozwiązania na sufit.
W przypadku, gdy nie mamy możliwości izolacji podłogi, a źródło hałasu znajduje się w pomieszczeniu zlokalizowanym poniżej, należy wykonać dodatkowy sufit podwieszony do stropu. Najlepiej, jeżeli nowy sufit nie ma bezpośredniego kontaktu ze stropem i zawieszony jest na belkach mocowanych do bocznych ścian. W przypadku dużych pomieszczeń takie rozwiązanie jest jednak trudne do zrealizowania. Z pomocą przychodzi nam konstrukcja wieszaków wibroizolacyjnych, na których podwieszony jest ruszt sufitu. Dzięki nim drgania stropu nie są przenoszone na całe pomieszczenie.
Dowiedz się które rozwiązanie jest odpowiednie dla Ciebie.
Sufit podwieszany powinien mieć odpowiednią masę powierzchniową oraz być możliwie jak najbardziej odizolowany od stropu i ścian. Podkonstrukcję nowego sufitu musimy przymocować za pomocą specjalnych wieszaków wibroizolacyjnych, składających się z elastomeru/ sprężyny oraz dwóch niezależnych elementów mocujących.
Rodzaj wibroizolacji należy dobrać do częstotliwości rezonansowej oraz masy konstrukcji. Sufit powinien być wykonany z ciężkich płyt akustycznych oraz umieszony w odległości min. 100-150 mm od stropu.
Sufit podwieszany powinien mieć odpowiednią masę powierzchniową oraz być możliwie jak najbardziej odizolowany od stropu i ścian. Podkonstrukcję nowego sufitu musimy przymocować za pomocą specjalnych wieszaków wibroizolacyjnych, składających się z elastomeru/ sprężyny oraz dwóch niezależnych elementów mocujących.
Rodzaj wibroizolacji należy dobrać do częstotliwości rezonansowej oraz masy konstrukcji. Sufit powinien być wykonany z ciężkich płyt akustycznych oraz umieszony w odległości min. 100-150 mm od stropu.
Wentylacja
Projektujemy izolację akustyczną wentylacji.
Ruch powietrza w kanałach wentylacyjnych oraz praca wentylatorów i silników generują hałas, który może być uciążliwy dla użytkowników budynku. Metalowa konstrukcja kanałów sprzyja rozchodzeniu się dźwięku. Dodatkowo wszystkie zagięcia przewodów – kolanka, trójniki powodują wzrost hałasu wywołanego przepływem powietrza. Aby temu zapobiec potrzebny jest odpowiedni projekt izolacji akustycznej wentylacji, wykonany na podstawie obliczeń i pomiarów akustycznych. Projekt powinien uwzględniać dobór materiałów izolacyjnych, odpowiednich tłumików akustycznych oraz wskazać newralgiczne miejsca do izolacji.
Poznaj naszą filozofię działania.
Rodzaj i budowa tłumików wentylacyjnych, czerpni /wyrzutni tłumiących oraz tłumiących skrzynek rozprężnych powinna być dostosowana do mocy akustycznej i charakterystyki częstotliwości danego systemu wentylacji. Na podstawie wieloletniego doświadczenia w projektowaniu izolacji tworzymy własne konstrukcje tłumików prostych, kulisowych oraz elastycznych.
Nasi inżynierowie projektują rozwiązania dostosowane do konkretnej inwestycji oraz przygotowują niezbędną dokumentację techniczną. Aby mieć pewność, że wszystko działa poprawnie, najczęściej sami wykonujemy montaż.
Wibroizolacja
Skuteczny sposób redukcji drgań.
Skuteczność wibroizolacji zależy od doboru odpowiedniego rodzaju izolatora. Dobiera się go na podstawie pomiarów i obliczeń, które wynikają z czynników takich jak: rodzaj maszyny lub budynku, ciężar całkowity, obciążenie statyczne i dynamiczne, rozkład masy, ilość punktów podparcia, właściwości i grubość materiału, z którego wykonana jest podstawa oraz częstotliwość drgań własnych danego obiektu. Na tej podstawie dobieramy wibroizolatory projektowane i wykonane na zamówienie lub dostępne spośród kilkuset rozwiązań renomowanych firm z całego świata.
Dowiedz się więcej o wibroizolacji.
Wszystkie maszyny generują drgania okresowe lub wymuszone, wynikające z oddziałujących sił dynamicznych. Drgania te często są na tyle silne, że przechodzą na podłogę, strop oraz elementy konstrukcyjne budynku. Może to niekorzystnie wpływać na nasz komfort oraz zakłócać pracę urządzeń i zmniejszać ich żywotność.
Przede wszystkim jednak silne drgania wytwarzają nadmierny i uciążliwy hałas. W celu redukcji przenoszonych drgań, należy zastosować odpowiednie wibroizolatory. Dobieramy wszelkiego rodzaju izolatory talerzowe, walcowe, sprężynowe oraz elastomerowe.
Bieżnie, atlasy, maszyny ze stosem oraz z wolnymi ciężarami podczas użytkowania potrafią generować duży hałas od dźwięków uderzeniowych. Przenoszony jest on poprzez drgania podłogi na ściany i stropy do sąsiadujących pomieszczeń oraz wyższych i niższych kondygnacji budynku. Aby temu zapobiec wykonujemy specjalne podkładki, stopy i platformy wibroizolacyjne dostosowane do masy i obciążeń generowanych przez dane urządzenie.
Projektujemy również stanowiska i podesty pod sztangę, tak aby wyeliminować nawet najbardziej uciążliwe drgania oraz przedostający się hałas.
Obudowy dźwiękoizolacyjne
Obudowy dźwiękochłonno-izolacyjne zapewnią redukcję hałasu zarówno na stanowiskach pracy jak i w środowisku zewnętrznym (np. na dachu budynku). Projekt obudowy dostosowujemy do zakresu częstotliwości generowanego przez urządzenie oraz jego mocy akustycznej. Zazwyczaj obudowy wyposażone są w tłumiki wentylacyjne umożliwiające swobodną cyrkulację powietrza oraz rewizje pozwalające na wykonanie niezbędnych napraw. Tworzymy obudowy dla takich urządzeń jak wentylatory, turbiny, pompy, sprężarki, silniki, agregaty, serwerownie czy linie produkcyjne.
Zobacz pełną ofertę
Proces projektowy
Tworzenie izolacji od podstaw.
Oferujemy pomoc na każdym etapie projektu oraz szereg usług takich jak: projektowanie adaptacji i izolacji akustycznej, konsultacje, pomiary i symulacje akustyczne (zgodne z metodyką akredytowaną), sporządzanie audytów, operatów i analiz oraz nadzór nad poprawnym wykonaniem prac.
Zobacz co jeszcze możemy dla Ciebie zrobić.
Analiza obiektu
- Wizja lokalna
- Analiza dokumentacji projektowej
- Analiza konstrukcji budynku i instalacji
- Określenie potencjalnych usterek
- Ustalenie priorytetów akustycznych
Pomiary akustyczne
- Pomiary izolacyjności przegród budowlanych
- Pomiary hałasu od instalacji (HVAC, sanitarne, DSO)
- Pomiary hałasu od urządzeń (pompy, agregaty, maszyny)
- Pomiary przenoszenia drgań (np. od urządzeń)
- Pomiary hałasu środowiskowego
Projektowanie izolacji
- Obliczanie izolacyjności przegród i ich składowych
- Obliczanie mocy akustycznej urządzeń
- Obliczanie obciążeń statycznych i dynamicznych
- Dobór materiałów akustycznych i budowlanych
- Dobór systemów izolacji, tłumików i obudów
Produkcja i montaż
- Produkcja i przygotowanie materiałów izolacyjnych
- Produkcja elementów na zamówienie np. tłumików, ekranów
- Wykonanie prac budowalnych np. ścian, podłogi
- Montaż izolacji akustycznej
- Weryfikacja skuteczności zastosowanych rozwiązań
Proces projektowy
Tworzymy akustykę od podstaw
Oferujemy pomoc na każdym etapie projektu oraz szereg usług takich jak: projektowanie adaptacji i izolacji akustycznej, konsultacje, pomiary i symulacje akustyczne (zgodne z metodyką akredytowaną), sporządzanie audytów, operatów i analiz oraz nadzór nad poprawnym wykonaniem prac.
Zobacz co jeszcze możemy dla Ciebie zrobić.
Analiza obiektu
- Wizja lokalna
- Analiza dokumentacji projektowej
- Analiza konstrukcji budynku i instalacji
- Określenie potencjalnych usterek
- Ustalenie priorytetów akustycznych

Pomiary akustyczne
- Pomiary izolacyjności przegród budowlanych
- Pomiary hałasu od instalacji (HVAC, sanitarne, DSO)
- Pomiary hałasu od urządzeń (pompy, agregaty, maszyny)
- Pomiary przenoszenia drgań (np. od urządzeń)
- Pomiary hałasu środowiskowego

Projektowanie izolacji
- Obliczanie izolacyjności przegród i ich składowych
- Obliczanie mocy akustycznej urządzeń
- Obliczanie obciążeń statycznych i dynamicznych
- Dobór materiałów akustycznych i budowlanych
- Dobór systemów izolacji, tłumików i obudów

Produkcja i montaż
- Produkcja i przygotowanie materiałów izolacyjnych
- Produkcja elementów na zamówienie np. tłumików, ekranów
- Wykonanie prac budowalnych np. ścian, podłogi
- Montaż izolacji akustycznej
- Weryfikacja skuteczności zastosowanych rozwiązań

Zaufali nam
Dowiedz się więcej o Nyquista.
Napisz do nas
Pomożemy Ci z każdym problemem.
FAQ
Najczęściej zadawane pytania.
Odgłosy kroków to tzw. dźwięki uderzeniowe powstające w wyniku przenoszenia drgań bezpośrednio na strop. Zazwyczaj można je wyeliminować stosując na podłodze specjalne podkłady akustyczne. Niekiedy dźwięk przechodzi ze stropu na inne elementy konstrukcyjne budynku między innymi: ściany, belki stropowe czy słupy. W takich sytuacjach wymagana jest dokładna analiza całej konstrukcji budynku.
Zgodnie z zasadą, że hałas najskuteczniej jest eliminować od źródła dźwięku, zaczynamy od izolacji po stronie hałaśliwego sąsiada. Czasami przeniesienie głośników na inną ścianę lub wykonanie specjalnej platformy pod subwoofer rozwiązuje problem. Często niezbędne jest przeprowadzenie pomiarów akustycznych, aby określić które elementy i w jakim stopniu przenoszą dźwięk oraz wykonanie dodatkowej izolacji ścian lub stropu.
W większości przypadków pomiary akustyczne są niezbędne do weryfikacji nieszczelności izolacji oraz określenia jakimi drogami przedostaje się dźwięk. Ważne jest również określenie częstotliwości w jakich jest on transmitowany, tak aby dobrać do nich odpowiednie materiały izolacyjne. Pomiary wykonuje się przed i po wykonaniu prac izolacyjnych w celu sprawdzenia ich skuteczności. Pominięcie pomiarów może być przyczyną źle dobranej i nieskutecznej izolacji akustycznej.
Trzeba zdać sobie sprawę, że nie każdy materiał o dobrej izolacyjności cieplnej będzie dobrym izolatorem akustycznym. Parametrem charakteryzującym izolacyjność cieplną jest współczynnik przewodzenia ciepła Lambda wyrażony w jednostkach W/mK. Z kolei izolacyjność akustyczną materiałów określa się najczęściej za pomocą ważonego wskaźnika izolacyjności akustycznej Rw (od dźwięków powietrznych) oraz ważonego wskaźnika zmniejszenia znormalizowanego poziomu uderzeniowego – delta Lw (od dźwięków uderzeniowych).
W podłodze pływającej warstwa nośna np. wylewka, suchy jastrych czy deski podłogowe nie opierają się bezpośrednio na stropie. Nie mają również kontaktu ze ścianami bocznymi. Od posadzki oddziela je warstwa izolacji akustycznej, natomiast od ścian tzw. dylatacja obwodowa w postaci szczeliny wypełnionej materiałem akustycznym. Dzięki fizycznemu odcięciu podłogi od innych przegród budowlanych, hałas nie rozprzestrzenia się tak jak w przypadku zwykłej posadzki.
Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od rodzaju hałasu tzn. czy są to dźwięki uderzeniowe czy powietrzne, przenoszonych częstotliwości, kierunku transmisji (z góry na dół czy odwrotnie), oraz dróg jakimi się ona odbywa. W przypadku dźwięków uderzeniowych rozwiązaniem może być pływająca podłoga, jednak grubość i rodzaj poszczególnych warstw izolacyjnych, powinna być dobierana indywidualnie na podstawie obliczeń.
W takich sytuacjach zawsze warto prowadzić dialog z sąsiadami. Pierwszym krokiem do tego jest przeprowadzenie wywiadu środowiskowego wśród nich oraz wykonanie pomiarów akustycznych. Dopiero wtedy można określić rodzaj usterek oraz ocenić czy i na ile da się rozwiązać problem. Oferujemy pomoc nie tylko przy wykonywaniu pomiarów, ale również w prowadzeniu rozmów z sąsiadami oraz sporządzaniu niezależnych opinii i ekspertyz akustycznych.
Najczęstsze przyczyny słabej izolacyjności ścian działowych to: niewłaściwe przeprowadzenie kanałów wentylacyjnych, osadzenie ściany bezpośrednio na podłodze podniesionej, wykonanie ściany działowej do poziomu sufitu podwieszonego, nieszczelności przy łączeniu z fasadą lub z sufitem, źle dobrane materiały izolacyjne, niedokładność w wykonaniu dylatacji, nieszczelne ułożenie materiału izolacyjnego itp. Przyczyn może być jeszcze więcej, dlatego przed podjęciem prac naprawczych warto skonsultować się z ekspertem.
Ścianki działowe o konstrukcji szkieletowej powinny być wykonane z płyt g-k o podwyższonej izolacyjności akustycznej np. płyt akustycznych lub płyt włóknowo-gipsowych oraz szczelnie ułożonego między nimi materiału pochłaniającego. W niektórych przypadkach zaleca się stosowanie podwójnej warstwy płyt lub specjalnych wielowarstwowych systemów izolacyjnych. Przy stawianiu ściany należy pamiętać o zachowaniu wszelkich zasad, które zapewnią odpowiednią szczelność całej konstrukcji. Najgorszą izolacyjność uzyskamy stosując zwykłe płyty g-k lub szkło.
Minimalne zamówienie uzależnione jest od rodzaju produktu. Zazwyczaj jest to 10 m2. Transmisję dźwięku można porównać do przeciekania wody. Wystarczy jedna szczelina w naszym pomieszczeniu, aby cała woda wydostała się z niego. Podobnie jest z dźwiękiem z tą różnicą, że rozchodzi się on równomiernie we wszystkich kierunkach. Czasami nieszczelności w izolacji akustycznej możliwe są do zidentyfikowania jedynie za pomocą pomiarów akustycznych. Zazwyczaj dźwięk przedostaje się kilkoma niezależnymi drogami, dlatego ważne jest kompleksowe podejście do problemu.
Kuchnia biurowa to doskonałe miejsce nieformalnych spotkań, gdzie można porozmawiać, napić się kawy czy zjeść posiłek. Często jednak nie jest to oddzielne pomieszczenie, a jedynie specjalnie wydzielona strefa w przestrzeni typu open space. W takim przypadku odgłosy rozmów i sprzętów kuchennych mogą być uciążliwe dla innych pracowników. Aby temu zaradzić należy zastosować specjalne parawany lub panele akustyczne, które zmniejszą hałas pogłosowy i zapewnią minimum prywatności.
Wibroizolacja ma na celu ograniczenie przenoszenia drgań wywołanych przez działanie maszyn, urządzeń lub pojazdów mechanicznych. Nadmierne drgania przenoszone na strop oraz ściany budynku, często powodują niepożądany hałas. Aby temu zapobiec stosuje się odpowiednie elementy wibroizolacyjne. Ich dobór nie jest jednak prostym zadaniem. Źle dobrany materiał, może nie tylko nie przynieść spodziewanych efektów, ale również spowodować odwrotny skutek do zamierzonego. Warto więc w tej kwestii skonsultować się z akustykiem.
Zazwyczaj stosuje się specjalne wibroizolatory, które umieszcza się między urządzeniem, a podłożem. Ich zadaniem jest zmniejszenie sił dynamicznych działających na strop lub elementy konstrukcyjne budynku. Istnieje wiele rodzajów takich izolatorów np. elastomerowe, warstwowe, sprężynowe, linowe itp. Ich dobór uzależniony jest od rodzaju urządzenia, jego masy oraz generowanych przez nie drgań. Aby dobrać odpowiednie rozwiązanie należy przeprowadzić stosowne obliczenia.
Jest to bardzo częsty problem. Dzieje się tak za sprawą tzw. dźwięków uderzeniowych, które nie rozchodzą się w powietrzu, lecz poprzez elementy konstrukcyjne budynku w postaci drgań. Aby temu zapobiec stosuje się wielowarstwową izolację w strefach wolnych ciężarów oraz specjalne stopy antywibracyjne pod maszyny i bieżnie. Najlepiej jest zaplanować odpowiedni rodzaj podłóg w poszczególnych strefach na etapie projektowania klubu lub wykonywania wylewki. Później zmiany mogą okazać się trudne do zrealizowania i bardziej kosztowne.