Nyquista White

Hałas na klatkach schodowych – problemy codzienności

3 września, 2024

Hałas na klatkach schodowych – problemy codzienności

3 września, 2024

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Jak duży jest problem hałasu na wspólnych klatkach schodowych?
  2. Jaką rolę pełni izolacja akustyczna na klatkach schodowych?
  3. Jak ważna jest adaptacja akustyczna i czym się ona charakteryzuje?

Klatki schodowe to przestrzenie, przez które każdego dnia przewija się duża ilość osób. Pełnią funkcje ciągów komunikacyjnych dla mieszkańców budynku spieszących się do pracy, czy szkoły. Mogą także być miejscem, nie zawsze cichych i spokojnych rozmów sąsiadów. Te wszystkie sytuacje życia codziennego rozgrywające się na klatkach schodowych generują niepożądany hałas, znacznie pogarszając jakość życia mieszkańców. Klatki schodowe zazwyczaj budowane są  z materiałów, słabo pochłaniających dźwięki, co przyczynia się do powstawania pogłosu, a w szczególnych przypadkach echa trzepoczącego, które pojawia się w momencie, gdy dźwięk odbija się od równoległych, gładkich powierzchni. Dodatkowym problemem wynikającym ze złego przystosowania akustycznego klatek schodowych jest hałas przenikający do mieszkań, co znacząco utrudnia komfort ich użytkowania. Regularny, uciążliwy hałas może  negatywnie wpływać na psychikę i układ nerwowy mieszkańców. Dlatego też, projektując budynek warto zadbać o odpowiednie parametry akustyczne. Przykładowo, optymalny czas pogłosu na klatce schodowej zaczyna się od ≤ 0,7s, a izolacyjność dźwięków powietrznych ścian między mieszkaniami w budynkach mieszkalnych powinna wynosić ≥ 50 dB. 

Jak wyeliminować hałas na klatkach schodowych?

Jak w przypadku każdego rodzaju pomieszczeń, tym problemom można zapobiec odpowiednio wygłuszając wnętrze – stosując adaptację akustyczną już na etapie projektowania budynku. Stopnie uniemożliwiają zamontowanie podłóg pływających, które są powszechnie stosowane w celu zapobiegania przenoszenia się dźwięków w innego rodzaju pomieszczeniach. Jednym z kluczowych rozwiązań wygłuszających w montażu klatek schodowych jest oddylatowanie spoczników i stopni od ściany i stropu lub płyty fundamentowej. Kolejnym ważnym aspektem, na który należy zwrócić uwagę jest zapobieganie tworzeniu się mostków akustycznych. W tym celu każde łączenie stopnia do ściany lub spocznika musi posiadać spoinę akustyczną, aby zapewnić ciągłość izolacji. Problemem, który może wystąpić pomimo poprawnego projektu izolacji akustycznej, jest nieprawidłowy montaż. Brak dokładności podczas montażu wpływa negatywnie na efekt, jaki daje izolacja, dlatego bardzo ważne jest, by architekt nadzorował każdy etap powstawania budynku.

Innym istotnym sposobem na ograniczenie przenoszenia dźwięków z klatki schodowej do wnętrz mieszkań jest zastosowanie elementów wibroizolacyjnych jako podparć spoczników, które przenoszą obciążenia  i ograniczają przenoszenie dźwięków uderzeniowych.

Wykorzystanie produktów Nyquisty w adaptacji akustycznej

Gdy w zrealizowanym budynku występują problemy związane z hałasem wynikające ze złej adaptacji akustycznej budynku i nieprawidłowego doboru materiałów wykończeniowych, idealnym rozwiązaniem są metody adaptacji akustycznej, takie jak panele akustyczne, których różne kształty i rodzaje można znaleźć w naszej ofercie. Najbardziej odpowiednią metodą adaptacji akustycznej klatek schodowych jest montaż ściennych paneli akustycznych pochłaniających dźwięk. W ofercie Nyquisty znajduje się szereg takich rozwiązań, na przykład w postaci perforowanych płytek WoodenTiles wykonanych z MDF-u, które doskonale poprawiają akustykę wnętrza oraz dodatkowo nadają wnętrzu walory estetyczne. Na ściany klatki schodowej można zamontować także panele akustyczne z linii EcoLine wykonane z materiału PET, który powstaje z przetworzonych włókien poliestrowych, pochodzących z recyklingu plastikowych butelek. W celu uzyskania bardziej eleganckiego efektu na ścianach klatki schodowej można zamontować produkty z linii NyquiLine, wykonane z materiału pochłaniającego wykończonego filcem akustycznym. Dobrą alternatywą do adaptacji klatek schodowych są akustyczne wyspy sufitowe EcoCloud lub EcoBaffle, których dodatkowym atutem jest możliwość regulacji wysokości. 

Prawidłowo zaprojektowana akustyka w przestrzeni klatki schodowej znacząco poprawia komfort życia użytkowników budynku. Znalezienie balansu między odpowiednio dobranymi produktami adaptacji i prawidłowo zamontowaną izolacją akustyczną sprawia że wnętrze jest właściwie zaprojektowane i spełnia standardy akustyczne.

Masz problem z głośnym sąsiadem? Potrzebujesz porady w kwestii akustyki? 

Skontaktuj się z nami. 

Formularz kontaktowy