Nyquista White

Hałaśliwi sąsiedzi, o przenoszeniu się dźwięków w mieszkaniach

March 14, 2022
Problem posiadania hałaśliwych sąsiadów potrafi być niezwykle uciążliwy i denerwujący, a w skrajnych przypadkach prowadzić nawet do zmiany miejsca zamieszkania. Mieszkając w bloku narzekamy najczęściej na głośną muzykę, odgłosy dobiegające z telewizora, głośne rozmowy sąsiadów, płaczące dzieci lub odgłosy kroków, najczęściej z mieszkania nad nami. Jak można z tym walczyć?

Hałaśliwi sąsiedzi, o przenoszeniu się dźwięków w mieszkaniach

March 14, 2022

Z tego artykułu dowiesz się:
1. Jak zweryfikować źródło problemu
2. Jak walczyć z hałasem w swoim mieszkaniu
3. Co może wpływać na uporczywy hałas?

Problem posiadania hałaśliwych sąsiadów potrafi być niezwykle uciążliwy i denerwujący, a w skrajnych przypadkach prowadzić nawet do zmiany miejsca zamieszkania. Mieszkając w bloku narzekamy najczęściej na głośną muzykę, odgłosy dobiegające z telewizora, głośne rozmowy sąsiadów, płaczące dzieci lub odgłosy kroków, najczęściej z mieszkania nad nami. Jak można z tym walczyć? Na co zwracać uwagę? Czy aby na pewno zawsze winni są tego hałaśliwi sąsiedzi?

 

Dlaczego słyszę sąsiadów?

Zacznijmy od początku, hałas w mieszkaniach może być pochodną wielu zjawisk akustycznych. Z akustycznego punktu widzenia, rozróżniamy kilka dróg i sposobów rozchodzenia się hałasu. Dźwięk może być przenoszony drogą powietrzną np. przez wentylację lub docierać do nas przez otwarte okna, może również być przenoszony drogą materiałową np. przez konstrukcję budynku, ściany lub podłogę. Jeśli słyszymy głosy dochodzące zza ściany, mówimy o przenoszeniu bezpośrednim, możemy z nim walczyć np. zwiększając izolacyjność akustyczną od dźwięków powietrznych ścian dzielących nasze mieszkania. Należy jednak pamiętać, że rozwiązania takie zazwyczaj wiążą się z realnym ograniczeniem przestrzenni użytkowej mieszkania, co przy niewielkich metrażach współczesnych mieszkań może być problematyczne. Co ciekawe hałas nie musi do nas docierać bezpośrednio przez ścianę, za którą znajduje się hałaśliwe źródło dźwięku. Ściany pomieszczenia są spójną i sztywną konstrukcją i oprócz przenoszenia bezpośredniego możemy mieć również do czynienia z przenoszeniem bocznym. Mowa tutaj o sytuacji, kiedy dźwięk np. promieniuje ze ściany oddalonej od źródła dźwięku. Problem słyszalności kroków powiązany jest z przenoszeniem dźwięków uderzeniowych przez konstrukcję podłogi. Problem ten możemy skutecznie ograniczyć stosując pływającą podłogę. Niestety najlepiej zrobić to na etapie budowy i kupując gotowe mieszkanie często nie mamy już na to wpływu. Nie mniej jednak rozwiązanie to pozwala ograniczyć hałas nawet o 30dB.

 

Jak walczyć z hałasem w mieszkaniu

Wielu ekspertów zaznacza, że często problemem odczuwanego w mieszkaniu hałasu nie są głośni sąsiedzi, a zła akustyka pomieszczeń. Jeśli planujemy zakup mieszkania warto dopytać z czego została wykonana podłoga, czy zastosowano np. maty wyciszające oraz jaka jest izolacyjność akustyczna ścian wewnątrz mieszkania. Ważne jest również to, jaką izolacyjność będą miały drzwi i okna wstawione do naszego mieszkania. Warto również dopytać, czy na pewno unikano sztywnych połączeń pomiędzy elementami konstrukcyjnymi, (Obecnie raczej już ich się nie stosuje, ale zawsze lepiej zapytać). Warto również dążyć do ograniczenia pogłosu wewnątrz naszego mieszkania. Niektóre badania dowodzą, że w pomieszczeniach pogłosowych mierniki poziomu dźwięku mogą wskazywać nawet 10dB więcej niż w pomieszczeniach wytłumionych o optymalnej akustyce, nawet jeśli odtwarzana muzyka będzie taka sama i odtwarzana przy takim samym poziomie głośności.

 

Odpowiednie nastawienie kluczem do sukcesu

Co ciekawe ludziom łatwiej sobie radzić z hałasem kiedy są na niego przygotowani i wiedzą jak długo może on trwać. Jeśli np. nasze dziecko codziennie ćwiczy na pianinie warto zachęcić je aby robiło to o podobnych porach i nie za długo tak aby sąsiedzi byli przygotowani na to, że taka sytuacja może się pojawić i ile mniej więcej będzie trwała. Jeśli planujesz spotkanie z przyjaciółmi i obawiasz się reakcji sąsiadów, napisz krótką informację lub osobiście powiedz im, że takie spotkanie będzie miało miejsce danego dnia oraz poproś aby dali Ci znać, jeśli byłoby za głośno. Warto również pamiętać, że każdy ma inny próg hałaśliwości i może warto zanim zadzwonimy na policję w celu zgłoszenia uciążliwego dla nas hałasu dochodzącego z mieszkania sąsiadów, spróbować z nimi porozmawiać i powiedzieć, że głośność odtwarzanej przez nich muzyki nam przeszkadza. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie byli tego świadomi i od razu zmniejszają głośność.