Nyquista White

Dyfuzor akustyczny Skyline i jego zastosowanie w domu

September 26, 2022
dyfuzor akustyczny zastosowany w sali odsłuchowej

Dyfuzor akustyczny Skyline i jego zastosowanie w domu

September 26, 2022

Myśląc o dyfuzorach zazwyczaj słowo to łączymy z urządzeniem rozprowadzającym w powietrzu jakiś przyjemny zapach lub cząsteczki wody, w celu zwiększenia wilgotności powietrza. Podobne zadanie spełnia dyfuzor akustyczny, który rozprowadza i przede wszystkim rozprasza fale akustyczne wewnątrz danego pomieszczenia. O ile zazwyczaj wiemy, dlaczego chcemy zwiększyć wilgotność powietrza wewnątrz domu, użycie dyfuzora akustycznego może nie być oczywiste. Dlaczego warto zamontować w swoim domu dyfuzor akustyczny rozpraszający dźwięk? Czym właściwie jest panel dyfuzyjny i jak dokładnie działa?

Dyfuzor SkyLine – czym właściwie jest i kiedy go stosować

Dyfuzor SkyLine to tak naprawdę rozwiązanie powiązane z teorią jednowymiarowego dyfuzora Schroedera. Panel dyfuzyjny SkyLine, podobnie jak dyfuzor Schroedera, składa się ze studzienek akustycznych o zróżnicowanej głębokości, rozmieszczonych zgodnie z powszechnie znanymi równaniami matematycznymi, których skuteczność została potwierdzona w licznych testach na całym świecie. Znając prawo odbicia fali wiemy, że kąt padania jest równy kątowi odbicia. Kształtując powierzchnię ustroju rozpraszającego możemy kontrolować i odpowiednio kierować fale odbite. Charakterystyczna budowa rozpraszacza wraz z odpowiednim rozmieszczeniem studzienek akustycznych pozwala uzyskać rozproszenie dźwięku w szerokim zakresie częstotliwości dla fal o szerokim zakresie kątów padania fali. Sprawia to, że dyfuzor SkyLine jest uniwersalnym i prostym rozwiązaniem, które znając powszechnie dostępną teorię można dostosowywać do indywidualnych sytuacji i problemów akustycznych.


Panel dyfuzyjny SkyLine w domowej sali odsłuchowej

Jak działa panel dyfuzyjny i dlaczego rozproszenie dźwięku jest ważne?

Panel dyfuzyjny SkyLine zamontowany na ścianach lub suficie zapewnia optymalne rozproszenie fal dźwiękowych w szerokim zakresie częstotliwości 1400Hz-7480Hz. Rozproszony dźwięk poprawia jakość brzmienia, wpływając na czas pogłosu pomieszczenia oraz subiektywne wrażenia, takie jak otoczenie dźwiękiem, czy przestrzenność. Stosując panele dyfuzyjne SkyLine niwelujemy kierunkowe odbicia odpowiedzialne między innymi za negatywne efekty dźwiękowe, takie jak echo trzepoczące lub nierównomierność charakterystyki częstotliwościowej. W pomieszczeniu z idealnie rozproszoną energią dźwiękową, w każdym punkcie powinny być zbliżone warunki odsłuchowe. Przekładając to na domowe warunki, w każdym punkcie pomieszczenia powinieneś dobrze słyszeć muzykę lub dźwięk z kina domowego. 

 

adaptacja akustyczna sala odsłuchowa

Dyfuzor Skyline - spersonalizowany projekt i parametry techniczne

Dyfuzory SkyLine dostępne są na zamówienie z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb i cech danego pomieszczenia określonych podczas indywidualnych konsultacji akustycznych, pomiarów lub przygotowywania projektu adaptacji akustycznej. Panele dyfuzyjne dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej, tak, aby maksymalnie dopasować je do wystroju Twojego domu, biura lub pomieszczenia odsłuchowego. Panele dyfuzyjne powstają z samogasnącego, topliwego i nierozprzestrzeniającego ognia materiału XPS (polistyren ekstradowany). Są odporne na ściskanie i charakteryzują się minimalnym wchłanianiem wody. Dodatkowo zapewniają dobrą izolacyjność cieplną. Mimo zwiększonej oporności mechanicznej na ściskanie, pod dużym naciskiem mogą się odkształcić i nie wrócić do stanu początkowego. Dlatego zaleca się unikać wytwarzania nadmiernego nacisku na powierzchnię dyfuzora.

Produkt

Panel dyfuzyjny SkyLine

Jednowymiarowy dyfuzor Schroedera o wysokiej skuteczności, potwierdzonej testami laboratoryjnymi na całym świecie.

Contact form