Nyquista White

Dobór mebli a akustyka pomieszczenia

13 czerwca, 2022

Dobór mebli a akustyka pomieszczenia

13 czerwca, 2022

Urządzanie mieszkania lub domu dla wielu to jeden z najprzyjemniejszych etapów budowy lub przeprowadzki. Chcąc spójnie i z klasą wyposażyć swoje mieszkanie, nierzadko zatrudniamy specjalistów z zakresu architektury wnętrz lub samodzielnie przez długie godziny wyszukujemy najlepszych rozwiązań. Warto, oprócz czysto wizualnego aspektu wyposażenia wnętrz, skupić się również na jego funkcjonalności oraz właściwościach akustycznych. Prawdopodobnie nie jest to pierwszą rzeczą, która przyjdzie Ci na myśl, ale dźwięk i akustyka w Twoim domu to coś co jest kluczowe, jeśli chcesz czuć się w nim komfortowo.

Z dzisiejszego artykułu dowiesz się:

  • Co wpływa na akustykę pomieszczenia i jak ją samodzielnie kreować,
  • Dlaczego duże okna mogą być akustycznie problematyczne,
  • Jak zachować akustyczną równowagę.

 

Mniej nie zawsze znaczy lepiej

Prawdopodobnie każdy z nas kiedyś był świadkiem tego jak ogromny wpływ na akustykę ma wyposażenie pokoju. Wyobraź sobie jak ogromna jest różnica w odbieranym dźwięku w pustym pomieszczeniu i tym samym, kiedy wewnątrz znajdują się meble. W pustej przestrzeni, nierzadko z twardymi, gładkimi ścianami lub sporych rozmiarów przeszkleniami pojawia się echo i wielokrotne odbicia, które bezpośrednio wpływają na zwiększony poziom hałasu i niższy komfort akustyczny. Oczywiście, istnieje szereg specjalistycznych materiałów i produktów akustycznych, które dzięki wykorzystaniu zjawiska odbicia, załamania fali lub dzięki własnym właściwościom absorpcyjnym wpływają na propagację dźwięku wewnątrz pomieszczenia. Nie musisz jednak od razu inwestować w dedykowane produkty stosowane w projektach akustycznych. Przestrzegając kilku zasad, dobierając odpowiednie meble możesz samodzielnie kształtować akustykę swojego wnętrza. Jeśli jednak chcesz to zlecić specjalistom – chętnie pomożemy.

Akustyczne zasady wyposażania wnętrz

Podczas meblowania swojego mieszkania bezwzględnie powinieneś unikać wielkich, twardych i płaskich powierzchni, od których będzie odbijał się dźwięk. Mowa tutaj o szkle, betonie, marmurze lub płytkach. Rozwiązaniem dla pustych ścian mogą być dodatkowe warstwy dźwiękochłonnego tynku, na sufitach lub ścianach, natomiast czasem kilka rodzinnych fotografii, obrazów lub półek z książkami diametralnie zmieni charakter danej ściany. Jeśli zdecydowałeś się na duże okna, pod względem akustycznym lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie zasłon (np. z materiałów akustycznych) aniżeli żaluzji weneckich. Pamiętaj, że zbyt minimalistyczny wystrój może powodować echo. Pomocne w takich sytuacjach mogą być miękkie meble tapicerowane, które skutecznie będą pochłaniać dźwięk.  Jeśli podejrzewasz, że hałas może być związany z twardą np. marmurową podłogą, możesz spróbować położyć na niej dywan. A może jesteś miłośnikiem roślin? Świetnie! Nawet sobie nie wyobrażasz jak liście niektórych z nich doskonale rozpraszają dźwięk. Pamiętaj, że dźwięk  w pomieszczeniu interferuje z każdą powierzchnią dlatego każdy, nawet najdrobniejszy element wyposażenia ma akustyczne znaczenie.