Nyquista White

Dlaczego izolacja akustyczna jest tak ważna?

4 lipca, 2022
metody izolacji akustycznej mieszkania

Dlaczego izolacja akustyczna jest tak ważna?

4 lipca, 2022

Izolacja akustyczna, potocznie rozumiana jako stopień wytłumienia pomieszczenia od dźwięków zewnętrznych, jest ważna z wielu powodów. Każdy z nas chciałby mieć możliwość, przebywania w pomieszczeniach możliwie akustycznie niezależnych. Nie chcemy słyszeć hałasu przejeżdżających na zewnątrz samochodów lub pozostałych domowników przebywających w innej części domu. O ile w mieszkaniach jest to jeden z czynników składających się na szeroko rozumiany komfort przebywania, w danej przestrzeni, izolacja akustyczna, szczególnie od dźwięków zewnętrznych ma ogromne znaczenie np. w studiach nagrań, gdzie nawet najcichszy niepożądany dźwięk może zniszczyć całe nagranie.

Z dzisiejszego wpisu dowiesz się:

Masa a izolacyjność akustyczna przegrody
Dźwięk przenikający z sąsiednich pomieszczeń przenoszony jest nie tylko przez powietrze, ale również przez różnego typu materiały. Poza zapewnieniem ciągłości przegród, czyli np. braku przestrzeni znajdującej się pomiędzy skrzydłem drzwi a podłogą, istotne jest również to z jakiego typu materiału zostały one wykonane. Wyobraź sobie jak głośny byłby dźwięk rozmowy dochodzącej zza tekturowych drzwi, a jaki zza drzwi stalowych. Oprócz materiału wykonania, zgodnie z akustycznym prawem masy, teoretyczna izolacyjność akustyczna przegród jest wprost proporcjonalna do masy przypadającej na jednostkę powierzchni oraz częstotliwości padającej fali. Izolacyjność rośnie ze wzrostem częstotliwości o 6dB na oktawę. Wzrost o 6dB występuje również przy podwojeniu masy przegrody. Należy jednak pamiętać, że nie można pomijać zjawiska koincydencji zależnego między innymi od sprężystości przegrody. Bez wątpienia ciężar stali o tej samej powierzchni zdecydowanie będzie większy niż ciężar tektury, co sprawie, że izolacyjność drzwi stalowych będzie znacznie większa.
w mieszkaniu jest za głośno
Czy ustroje akustyczne muszą zajmować sporo miejsca?
Akustyka współcześnie budowanych mieszkań i biur często pozostawia wiele do życzenia. Zbyt cienkie ściany, nieszczelnie postawione mury lub błędy konstrukcyjne, to tylko niektóre z akustycznych problemów, z którymi możesz się spotkać w swoim mieszkaniu. Adaptacja i izolacja akustyczna wnętrz wielu z nas kojarzy się z wielkimi pułapkami basowymi umieszczanymi w rogach pomieszczenia lub grubymi panelami akustycznymi montowanymi na ścianach. Na tego typu rozwiązania, ciężko się zgodzić przy aktualnych niezwykle wysokich cenach mieszkań. Dzięki nowoczesnym, wielowarstwowym systemom izolacji akustycznej, montowanych na gotowych przegrodach budowlanych możesz cieszyć się ciszą bez drastycznego ograniczania metrażu powierzchni użytkowej. System NyquifixPro składa się aż z 5 warstw izolacyjnych o zróżnicowanej strukturze i gęstości, a jednocześnie jego grubość nie przekracza 63mm. Jeśli zastanawiasz się czy tyle wystarczy, aby drastycznie obniżyć poziom dźwięków przenikających przez daną ścianę, musisz wiedzieć, że po zamontowaniu ustroju na standardowo stosowanej ceglanej ścianie o grubości 12 cm, izolacyjność akustyczna przegrody wzrasta z 40dB, aż do 62dB. Być może wydaje Ci się, że to tylko 12dB różnicy, musisz jednak wiedzieć, że taki spadek odpowiada 4 krotnemu odczuwalnemu spadkowi głośności dźwięku wewnątrz pomieszczenia. Bez wątpienia będzie to kolosalna różnica.
metody izolacji akustycznej mieszkania
NiquiFixPro a izolacja akustyczna
System NiquiFixPro, dzięki braku konstrukcji nośnej i tym samym braku strukturalnego połączenia ze ścianą, nie posiada tak zwanych mostków akustycznych. Dzięki temu wszystkie drgania struktury nie będą przenoszone na konstrukcję ściany, a zostaną skutecznie wytłumione przez warstwy wykonane ze sprężystej pianki o dużej gęstości. Duża gęstość zastosowanych materiałów oraz ciężkiego antywibracyjnego podkładu Sound-Block o niskiej sztywności dynamicznej, skutecznie dociążą ścianę, a tym samym wzrośnie jej izolacyjność i zdolność tłumienia hałasów zgodnie z prawem masy w efekcie osiągając najlepszy z możliwych efekt izolacji akustycznej pomieszczenia.