Nyquista White

Czy pułapki basowe poprawiają akustykę studia?

10 października, 2022
czy pułapki basowe działają

Czy pułapki basowe poprawiają akustykę studia?

10 października, 2022

Mimo powszechnej dostępności urządzeń rejestrujących dźwięk, nagrania w studiach nagraniowych nadal cieszą się niemałą popularnością. Obok wielu profesjonalnych, często wysoko ceniących się firm powstaje wiele przydomowych studiów nagrań. W małych pomieszczeniach, o ile z pochłanianiem wysokich częstotliwości zazwyczaj nie ma trudności, problematyczne stają się dźwięki o niskich częstotliwościach. Jeśli zastanawiasz się jak temu zaradzić, dzisiejszy artykuł i pułapki basowe są właśnie dla Ciebie.

Mody własne pomieszczenia a charakterystyka częstotliwościowa

W przypadku niskich dźwięków, szczególnie w małych pomieszczeniach, problematyczne są częstotliwości pokrywające się z częstotliwościami własnymi pomieszczenia. Wielokrotne odbicia od ścian powodują powstawanie fal stojących. Cechą charakterystyczną fal stojących są lokalne maksima i minima energii, odpowiednio zwane strzałkami i węzłami. Przyczyniają się one do nieregularnego rozkładu poziomu dźwięku w pomieszczeniu oraz „zakolorowaniu” barwy nagrania. W przypadku rejestracji dźwięku, jeśli mikrofon umieścilibyśmy w węźle fali, nagrany sygnał byłby pozbawiony tej częstotliwości. Jeśli natomiast, membrana mikrofonu znalazłaby się w strzałce fali, czyli w miejscu gdzie energia dla danej częstotliwości osiąga maksimum, nagrany sygnał w większości przypadków byłby przesterowany, a proporcje częstotliwościowe całego nagrania mocno zaburzone. W studiu nagrań, bardzo ważnym celem powinno być zapewnienie takich warunków, w których wpływ akustyki pomieszczenia na powstające nagranie będzie znikomy. Wybijające się pewne określone częstotliwości uzależnione od geometrii pomieszczenia z pewnością nie zapewnią oczekiwanych w studiu warunków akustycznych. Chcąc zapewnić profesjonalne usługi, nawet w przydomowym studiu, trzeba już na samym początku pozbyć się kłopotliwych fal stojących stosując np. tak zwane pułapki basowe.

czy pułapki basowe działają

Czy pułapki basowe faktycznie są strojone?

Pułapki basowe zgodnie ze swoją nazwą są ustrojami projektowanymi szczególnie z myślą o niskich częstotliwościach. Tworzone są z materiałów pochłaniających dźwięk. Aby maksymalnie wykorzystać ich akustyczne możliwości powinny być umieszczane w miejscach o największej energii. Energia niskich częstotliwości kumuluje się wszędzie tam, gdzie istnieje twarda przeszkoda. W celu zmaksymalizowania ich skuteczność warto wypełnić nimi rogi pomieszczenia (najlepiej od podłogi aż po sufit ). Należy pamiętać, że częstotliwość uciążliwych dźwięków zmienia się wraz z geometrią pomieszczenia. Montaż jakichkolwiek elementów adaptacji akustycznej zawsze powinien być poprzedzony wykonaniem stosownych pomiarów akustycznych. Dzięki temu przed zakupem ustrojów (w tym pułapek basowych), będziesz wiedział w jakim zakresie będą one pracować, a my jako producent będziemy mogli Ci doradzić lub specjalnie dla Ciebie zaprojektować ustrój dopasowany do Twoich potrzeb i dostrojony (dzięki zastosowaniu materiałów o odpowiednich współczynnikach pochłaniania) do kłopotliwych w danym pomieszczeniu częstotliwości.

Produkt

Dyskretna pułapka basowa z serii NyquiLine. Pokryta przyjemnym w dotyku i łatwym w czyszczeniu filcem, dostępnym w wielu kolorach.

Formularz kontaktowy